ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Niższy ZUS dla małych przedsiębiorców

ponad rok temu    7.04.2017
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Mali przedsiębiorcy zapłacą mniejsze składki na ZUS i Fundusz Pracy. Nowe przepisy, które mogą objąć nawet około 200 tysięcy firm, mają wejść w życie w 2018 roku.

Mali przedsiębiorcy zapłacą mniejsze składki na ZUS i Fundusz Pracy. Nowe przepisy, które mogą objąć nawet około 200 tysięcy firm, mają wejść w życie w 2018 roku.
Składki na ZUS i Fundusz Pracy mają zostać uzależnione od wysokości przychodu małych firm.

Projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje nową, obniżoną najniższą wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód w wysokości mniejszej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli dotyczyć ma firm, których przychód nie przekracza 5.000 zł.

Jak tłumaczy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz ten, kto uzyskuje przychód minimalny, czyli 2.000 zł, na ZUS płaci 812 zł i 62 zł na Fundusz Pracy. Po wejściu ustawy w życie jego obciążenia będą proporcjonalnie niższe i wyniosą 320 zł na ZUS i 25 zł na FP.

Wiceminister na konferencji prasowej w Warszawie stwierdziła, że resort reaguje w ten sposób na obawy przed zakładaniem własnej działalności gospodarczej wiążące się m.in. z tym, że przychody są zbyt niskie, a obciążenia zbyt wysokie.

- Wspieranie przedsiębiorczości, ułatwienie działalności gospodarczej oraz wyjście z szarej strefy to były cele, które nam przyświecały - podkreśliła Emilewicz.

Koszty dla budżetu związane z tym rozwiązaniem, szacuje się na ok. 180 mln zł. Ministerstwo Rozwoju zakłada, że dodatkowy wpływ do budżetu od każdego przedsiębiorcy, który wejdzie z szarej strefy do systemu, wyniesie ok. 5.600 zł.

Wiceminister przekazała też, że projekt ustawy został już wpisany do wykazu prac Rady Ministrów. a prace rządowe potrwają około miesiąca. - Zakładamy optymistycznie, że jeszcze przed sezonem wakacyjnym w Sejmie możemy zakończyć prace legislacyjne - poinformowała Emilewicz.

Źródło: Forbes

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!